Organizator izleta je inostrani partner organizatora putovanja. Precizan datum odvijanja izleta, vrijeme trajanja i vrijeme polaska na izlet saopštiće Vam naš predstavnik na destinaciji.
Do promjene programa i trajanja izleta može doći usljed vremenskih nepogoda, gužvi u saobraćaju, štrajkova ili drugih nepredviđenih okolnosti.
ARGOLIDA – ROMANTIČNIM STAZAMA DREVNE GRČKE
(Korint, Korintski Kanal, Mikena, Nafplion, Epidaurus)
Dan započinjemo odlaskom do Korintskog kanala koji spaja Egejsko i Jonsko more.
Prokopavanjem ovog kanala 1893. poluostrvo Peloponez postalo je ostrvo. Veliki poduhvat počeo je 1881. Kanal je izgrađen u pravoj liniji i dug je šest kilometara i 343 metra. Preko Korintskog kanala postavljena su i dva mosta. Jedan za željeznički, a drugi za drumski saobraćaj. Putovanje se nastavlja odlaskom do drevne Mikene, najstarijeg grada na tlu Evrope o kome je pisao čuveni Homer uz obilazak mikenskog grada, kruga grobnica, Lavlje kapije i Atrejeve riznice. Kroz plantaže narandži i citrusa, stiže se zatim do Nafpliona, prelijepog primorskog grada koji je za vrijeme Prve grčke republike, od 1821. godine, bio i prestonica Grčke. Predviđeno je da se prošetate do luke i kroz uske uličice ovog mediteranskog mjesta, čija se arhitektura uz originalne građevine duboko oslanja na stil Venecije, odnosno Mletačke Republike. U nastavku se pravi pauza za ručak koji nije uključen u cijenu. Slijedi, zatim, i odlazak do Epidaura, najpoznatijeg svetilišta boga medicine Eskulapa i gradića sa čuvenim pozorištem čije je gledalište usječeno u brdo i gdje svi posjetioci, od prvog do 53. reda, sve što se izgovara podjednako dobro čuju. Njegova akustika ni poslije 24 vijeka nije otkrivena. Sagradio ga je Poliklet Mlađi u 4. vijeku p.n.e., a akustika se najčešće povezuje sa neobičnim strujanjem vazduha. Danas, tokom ljetnog festivala, u njemu nastupaju velikani muzike i pozorišne scene iz cijelog sveta. Okvirno vreme trajanja izleta je osam i po časova. Ulaznice za obilazak Mikene i Epidaurusa dodatno se naplaćuju.
ATINA – KOLIJEVKA GRČKE CIVILIZACIJE I KULTURE
(Panoramsko razgledanje grada uz posjetu Akropolju i slobodno vrijeme)
Nakon dolaska u grčku prestonicu, sjedište antičke istorije i filozofske misli, priču počinjemo odlaskom do Akropolja, jedne od najviših tačaka Atine sa mnoštvom spomenika (Dionizijevo pozorište, Partenon, Rimski teatar, Hram boginje Atine…) za čiji je nastanak zadužena Periklova vladavina koja se još naziva i zlatno doba Atine (460. – 429. godine p.n.e.). Ulaznice za Akropolj dodatno se naplaćuju. Nakon pauze za individualne obilaske i fotografisanje, slijedi odlazak na panoramsko razgledanje grada koje podrazumijeva da se usput vidi Trg Omonija, Trg Sintagma, grčki Parlament, straža Evzona, Zevsov hram, Hadrijanova vrata i druge kulturno-istorijske znamenitosti Atine. Pauza kod Parlamenta i ispred stadiona iz XIX vijeka gdje su održane prve obnovljene moderne olimpijske igre. Slobodno vrijeme u boemskoj četvrti Plaka i Monastiraki. Na izlet ponijeti kamere i aparate, obavezno ravnu obuću koja se ne kliže, šešire i dovoljnu količinu tečnosti, kao i novac za suvenire i ručak. Okvirno vrijeme trajanja izleta je osam i po časova.
MANASTIR SV. PATAPI, HERIN HRAM I PLAVO JEZERO SA KUPANJEM
SAMO ZA PUTNIKE KOJI BORAVE U LUTRAKIJU
Riječ je o šestočasovnom izletu koji počinje odlaskom do bijele tačke u planinama Gerania iznad Lutrakija, gdje se kao uklesan u stijene nalazi manastir Svetog Patapija, svetitelja čije je mošti u ove krajeve donijela srpska princeza Jelena Dragaš (Avgusta Helena Paleolog – monaško ime Ipomonija) i supruga vizantijskog cara Manojla II Paleologa. Nakon posjete manastiru i mogućnosti da fotografišete spektakularne prizore Lutrakija i Korinta, slijedi odlazak do Plavog jezera. Predviđena je i posjeta Herinom hramu, kao i vrijeme za kupanje u jezeru koje možete ovjekovječiti fotoaparatima i kamerama. Prijedlog je da ponesete manju sumu novca, ravnu obuću i sve što je neophodno za kupanje i sunčanje.
AUTOBUSKA TURA DO RTA SUNION
SAMO ZA PUTNIKE KOJI BORAVE NA ATINSKOJ RIVIJERI
Rt Sunion je najjužnija tačka Atičkog poluostrva i dio je atraktivnog nacionalnog parka. Udaljen je od Atine 70 km prema jugu. U drevnim vremenima Sunion je moreplovcima bio dobar orijentir da su na pravom putu prema Atini. Prema legendi, jedan od prvih atinskih careva Egej, je svakodnevno sa najviše tačke rta, posmatrao u daljinu ne bi li ugledao lađe kojima se sa Krita vraćao njegov sin Tezej koji se, prije polaska dogovorio sa ocem da u slučaju pobjede na lađu postavi bijela jedra. Na povratku, srećan zbog ratne pobjede, zaboravio je da crna jedra zamijeni bijelim. Vidjevši na pučini lađe sa crnim jedrima, Egej se bacio u more koje od tada nosi njegovo ime. Nešto kasnije, na tom mjestu je sazidan hram posvećen bogu mora Posejdonu. Sunion je dugo bio i tvrđava koja je štitila Atinu od napada iz pravca mora i lavrionske rudnike srebra. Sunion je poznat ne samo po svetilištu već i kao mjesto sa najljepšim zalaskom sunca u Grčkoj.
Hiljade turista dolaze svakodnevno da se dive „arhitektonskoj dekoraciji“ koju stvara sunce zalazeći preko hrama u more. Vožnjom duž Atinske rivijere, bićete u prilici i da vidite mnoštvo lijepih, pješčanih uvala Saronskog zaliva, ali i mondenska zelenilom okružena predgrađa grčke prestonice. Izlet obuhvata i kratku pauzu za kupanje u zadivljujućem jezeru Vulijagmeni (kupanje se plaća), koje je poznato po toplim izvorima i činjenici da je u njemu kupanje moguće tokom cijele godine.
KRSTARENJE – SUNČANA STRANA GRČKIH OSTRVA
PREVOZ DO I OD LUKE KAO I RUČAK NA BRODU SU UKLJUČENI
Nakon transfera do luke i tročasovne plovidbe, uplovljavamo u malu luku ostrva Hidra. Ovo ostrvo poznato je kao stjecište pesnika, slikara i fotografa, a svojim šarmom tipičnim za ostrva zemlje s juga Balkana, privlači i svjetski džet-set. Na Hidri je predviđeno slobodno vrijeme koje se može iskoristiti za kupanje ili šetnju i kupovinu suvenira. Tokom plovidbe do Porosa biće serviran ručak (piće nije uključeno) uz muziku uživo. Na Porosu imamo oko sat vremena za kupanje ili fotografisanje, a potom slijedi plovidba do Aegine. Ovde imate mogućnost doplate za neku od tri kratke ekskurzije (odlazak na najljepše plaže ostrva; panorama mesta, riblja pijaca i posjeta manastiru Svetog Nektarija; posjeta hramu boginje Atina Afeja, V v.p.n.e). U povratku ćete uživati u tradicionalnom folklornom performansu na brodu. Na izlet ponijeti opremu za kupanje, nešto za presvući, novac za piće, dodatne izlete i suvenire i, naravno, osmijeh. Ukoliko posljednju stavku, pak, zaboravite, sigurni smo da ćete je pronaći. Izlet je cjelodnevan. Iz luke se isplovljava oko pola 9 ujutru, a povratak je u popodnevnim časovima.
KRSTARENJE SARONIČKIM ZALIVOM UZ POSJETU OSTRVIMA EGINA, ANGISTRI I PROLAZAK KROZ KORINTSKI KANAL
SAMO ZA PUTNIKE KOJI BORAVE U LUTRAKIJU
Krstarenje Saroničkim zalivom je idealna prilika da posjetite dva živopisna ostrva, Angistri i Eginu, preplovite Korintski kanal – i to sve u jednom danu. Iz luke Istmia isplovljavamo oko 9 časova izjutra. Naše prva stanica je predivno ostrvo Egina, čuveno po pistaćima. Trouglasta Egina je smještena u centru Saroničkog zaliva. Strateški položaj je odigrao veliku ulogu u njenom prosperitetu kao morske sile u prošlosti. Iz istog razloga kasnije će postati prva nezvanična prestonica Grčke. Tokom dva i po sata slobodnog vremena, moći ćete da se opustite na predivnoj plaži ili, pak, posjetite crkvu Svetog Nektariosa. Početkom 20. vijeka, osnovao ga je nadbiskup Pentapoleos Nektarios kog je grčka pravoslavna crkva kanonizovala 1961. godine. Njegove mošti su u crkvi Svetog Nektariosa u sklopu manastira na vrhu brežuljka pa je vidljiva gotovo iz svih pravaca. Osveštana je maja 1994. godine i svake godine privlači na desetine hiljada hodočasnika iz svijeta. Vrijedi posjetiti i ostatke hrama Atine Afaje, nastalog još u 5. vijeku p.n.e, koji stoji na uzvišenju 16 km od administrativnog centra ostrva (odlazak do ova dva lokaliteta dodatno se naplaćuje). Zatim, plovimo dalje do Angistrija, malog raja na zemlji, koji je ispunjen stablima palmi i okružen kristalnim vodama Saroničkog zaliva. Površina mu je svega 14 km², ali i na tako malom prostoru može da se nađe sve potrebno u turističkom smislu. Na ostrvu su svega tri naselja: Skala, Megalohori i Limenarija. U blizini ovog prvog je najpopularnija istoimena plaža, prekrivena finim mekim zlatastim pijeskom. Zaliv oblika amfiteatra je obrastao borovima i drugim mediteranskim biljem. Na Angistriju boravimo oko dva sata. U povratku, prolazimo kroz Korintski kanal, jedinstveni primjer ljudske upornosti. Kanal je građen od 1881. do 1894. godine. Napravljen je po projektu mađarskog arhitekte, gradili su ga Francuzi a finansirala Amerika. Dužina kanala je 6.343 metra, širina od 21-24 metra, prosječna dubina oko osam metara a krečnjačke stijene sa strane su visoke od vode do vrha prosječno 75 metara. Kroz kanal plove brodovi do 35.000 bruto registarskih tona i trajanje prolaska broda je 45 minuta. Okvirno vrijeme trajanja izleta je 8 i po časova.